Тема 20. Опера «Снігуронька» (І частина) Вступ Є казки про чарівну весну і таємничу зиму, про веселе літо й щедру осінь. Про їхніх дітей…
Розповідь про оперу М. Римського-Корсакова «Снігуронька» Це сталося дуже давно, ще за царя Берендея. Жила колись тендітна, весела і працьовита дівчинка Снігуронька. Були в неї батьки: суворий татко Мороз і чарівна матуся Весна. Як і в кожної дівчини, була у Снігуроньки мрія. Хотіла вона співати та танцювати весняні хороводи разом з іншими дівчатами. Хотіла відчути, як це – бути звичайною людиною і відчувати теплі людські почуття. Матінка-Весна застерігала доньку, казала, що від таких почуттів вона може розтанути. Та не послухалася Снігуронька, пішла до людей і закохалася в пастушка Леля, що співав чарівні пісні й мав добре серце. Ярило-Сонце, що дарує людям тепло і любов, торкнувся гарячими промінчиками ніжного серденька Снігуронька й розтопив його. Полетіла вона легкою хмаринкою над весняною землею на подив усім людям.
Такою Снігуроньку змалював композитор Микола Римський-Корсаков. Казка про Снігуроньку має багато мистецьких втілень. Про неї ставили вистави, знімали кінострічки й мультфільми. А от Микола Римський-Корсаков написав казку-оперу «Снігуронька». Опера – це музичний твір, в якому герої не розмовляють, а співають у супроводі симфонічного оркестру.
Зараз ми послухаємо і подивимося фрагмент з опери Миколи Римського-Корсакова «Снігуронька».
Перегляд. М. Римський-Корсаков. Опера «Снігуронька» (фрагмент) 07:08-13:30
Аналіз прослуханого твору Ви уявили образи Снігуроньки, Весни, Мороза, Ярила та Леля в теплих чи холодних кольорах? Які тембри використав композитор для створення образу Снігуроньки?
Продовження розучування пісні «Зима і весна» Скоро прийде до нас весна. Прийде і скаже: А ось і я, Весна-красна. Куди ступлю – сонце сяє. Усе навкруги оживає. А ще – пробуджую від сну Я нашу землю чарівну.
І нам потрібно до цього підготуватися. Потрібно вивчити до кінця пісню про весну і зиму, над якою ми почали працювати на минулому уроці. Пригадаймо перший куплет і вивчимо другий.
Караоке. Пісня «Зима і весна» СКАЧАТИ Українська народна пісня (обробка Я. Степового)
Питання Що таке опера? За допомогою яких музичних засобів М. Римський-Корсаков створив образ Снігуроньки?
Підсумки уроку, перехід до другого уроку На наступному уроці створимо образи інших персонажів.
Тема 20. Опера «Снігуронька» (ІІ частина) Вступ Сьогодні ми створюватимемо образи персонажів опери «Снігуронька». Але спочатку довідаємося про роль художника в театрі.
Відомості про декорації, споглядання та аналіз репродукцій У постановці оперного спектаклю велика роль належить художнику. Він створює ескізи декорацій, замальовки костюмів персонажів. Усе це потрібно, щоб вистава вийшла яскравою, незабутньою. Декорації – це художні зображення та конструкції, які розташовані на сцені й допомагають глядачам зрозуміти театральну або музичну виставу. Наприклад, зображення лісу чи інтер’єру кімнати – це і є декорації, за допомогою яких ми уявляємо світ казки. Декорації справді потрібні, адже персонажі не можуть співати у звичайному одязі чи на порожній сцені! Розгляньте роботи художника Віктора Васнецова, які він створив для опери «Снігуронька». Спробуйте описати казкове царство берендеїв та його мешканців.
Перегляд фрагмента м/ф «Снігуронька» 43:22 Казкове царство берендеїв можна уявити інакше, ніж Віктор Васнецов. Перегляньмо фрагмент з мультфільму «Снігуронька»!
Якими ви уявили казкових героїв?
Творче завдання Час і нам створити художній образ із казки.
У далекій холодній країні, Де Мороз і до неба сніги, Тче Снігуронька килим чарівний, Щоб зігріти поля і луги. Лиш дивує, що килим той новий Весь розцвів – і вже снігу нема… Світ барвистий, яскравий, казковий Принесла нам красуня-Весна. А я не вмію ткати килими.
Сьогодні ми будемо малювати казковий килим, яким Мороз і Снігуронька щороку прикрашають землю, або барвистий килим, зітканий Весною і Ярилом-Сонцем. Який килим малювати – оберіть самі. Спробуйте описати чарівний килим, зітканий Снігуронькою. Які кольори на ньому переважатимуть – теплі чи холодні? Яким килимом укриває землю красуня-весна? Фарби яких кольорів допоможуть вам відтворити його красу? Назвіть елементи, які можуть прикрасити килим Снігуроньки Які зображення помилково потрапили на зимовий килим? Як ви їх знайшли?
Художник зафарбував деякі зимові мотиви (льодяні квіти й дерева) теплими кольорами, отже вони помилково потрапили на килим Снігуроньки.
Практична робота «Килими Снігуроньки та Весни» Починаємо створювати килим Снігуроньки. Простим олівцем малюємо прямокутник. Для зображення зимового килима використовуємо холодні відтінки кольорів. Покриваємо тло відтінками блакитної фарби. При виконанні орнаменту використовуємо елементи зображення, характерні для зими. Кінчиком пензлика синьою фарбою наносимо орнамент. Деталі орнаменту, китиці килима промальовуємо відтінками синього кольору. Для килима Весни також простим олівцем малюємо прямокутник. Фон килима Весни промальовуємо теплими відтінками зеленого кольору. Малюючи рослинний орнамент, використовуємо теплі кольори: червоний, жовтий, оранжевий. Листочки, стеблинки, травини та китиці килима промальовуємо насиченим зеленим кольором.
Питання Що таке опера? Що називають декораціями? Які кольори називають теплими, а які – холодними?
Підсумки уроку Ми передали характери казкових персонажів за допомогою теплих і холодних кольорів.
|