Тема 3. Прощальна пісня журавлина (І частина)
Мета: продовжити знайомство учнів з програмною музикою, а саме – з музичним пейзажем; продовжити розучування пісні «Осінь»; розвивати уяву, вокально-хорові навички, кругозір.
Вступ. Перегляд фрагмента д/ф «Птахи»
Темная діброва Стихла і мовчить. Листя пожовтіле З дерева летить. Здалека під небом, В вирій летючи, Голосно курличуть Журавлів ключі.
Восени багато птахів відлітають у теплі краї. Колись місце, де жили давні боги, називали вирієм. Наші предки вважали, що на зиму пташки летіли туди, щоб сховатися від лютих морозів.
Відомості про музичний пейзаж Пейзаж – це зображення природи. Природу змальовують не лише художники, а й композитори, однак не фарбами, а звуками. Треба тільки уважно слухати, щоб відчути й уявити музичні картини. Ппослухайте музичний пейзаж композитора Михайла Чембержі «Хмаринки». Ця назва і є програмою твору. Прослідкуйте за тим, як мелодія подорожує різними регістрами. Спробуйте скористатись у вашій уяві фарбами. Використовуючи теплі чи холодні кольори, змалюйте уявні пейзажі.
Слухання. М. Чембержі. «Хмаринка»
СКАЧАТИ
Бесіда про осінні кольори
Під музику ми уявлили такі яскраві картини. Адже в різні пори року небо неоднакове: ніжне або яскраво-синє; сонячні промінчики, граючись і танцюючи, забарвлюють його в рожевий колір; а коли нависають дощові хмари, небо стає темно-сірим. Матінка-земля теж змінює свій колір. Наприклад, літом вона вкрита смарагдово-зеленою травичкою; коли падає осіннє листя, вкривається жовто-багряним килимом; ближче до зими стає брунатно-чорною від дощів. Пам’ятаєте чудовий запах осіннього парку, пахощі осінніх квітів – айстр, хризантем?.. Музика допомогла пригадати та уявити всі ці пахощі й кольори. А вам музика допомогла намалювати уявні осінні картини?
Пригадаймо образи осені та відлітаючих журавлів у пісні «Осінь».
Продовження розучування пісні «Осінь»
СКАЧАТИ
Караоке. Пісня «Осінь»
СКАЧАТИ
Сл. Г. Коваля, муз. М. Ведмедері
Підсумки уроку
Сьогодні ми дізналися, що пейзаж буває не тільки намальованим, але й музичним. А осінь приносить із собою цілу низку змін у природі та безліч різноманітних настроїв. Під час співу ми малювали уявні лінії в повітрі, щоб краще передати настрій пісні.
Тема 3. Прощальна пісня журавлина (ІІ частина) Вступ На минулому уроці ми говорили про осінь та її кольори, про журавликів. Ми є частиною природи і нас стосується все, що в ній відбувається. Як на вас впливають зміни у природі?
Бесіда про пташок, творче завдання На болоті біля річки, Там, де вогко тхне теплом, Ми знайшли кумедну птичку Із пораненим крилом. Довгі ноги, сірі крила, На голівці чорний чуб. Погляда на нас несміло: - Ой, болить… не полечу!.. Що ж тут бідній пташці мучитись? Краще хай у нас живе! І зостався в нас приручений, І одужав журавель. А як осінь вже настала, Хмари в небі попливли, Потяглися попід хмари В край далекий журавлі. Потяглися понад кручами, Понад простором степів... І журавлик наш приручений Теж здійнявся й полетів!
Пограймося у птахів! Рухами зобразимо, як вони відлітають у вирій. Пісня ця журлива, прощальна. Отже, курликати потрібно тихенько.
Відомості про види ліній, лінію горизонту На минулому уроці ми малювали руками лінію мелодії пісні «Осінь». Якби ми це зробили на папері, то отримали б її зображення – плавне й лагідне, як сама пісня. У світі існує безліч різноманітних ліній. Плавна, лагідна лінія допоможе намалювати хмарку чи річку, ламана – гори, журавлиний клин чи навіть гострі зуби, колюча - сухі гілочки. У художників є найголовніша лінія, з якої вони починають малювати пейзаж. Це лінія горизонту. Її ще можна назвати царицею ліній. Лінія горизонту має дивну властивість: вона завжди знаходиться на рівні очей! Лінія горизонту визначає, де небо сходиться з землею. Ще цю лінію називають обрієм чи небокраєм. Чим ближче до лінії горизонту, тим небо світліше, чим далі – темніше.
Споглядання та аналіз репродукцій
Розгляньмо на картинах з нашої галереї, як художники використовують лінії. Які види ліній використали художники у своїх пейзажах? Зверніть увагу на те, де розташована лінія горизонту.
Практична робота «Настроєвий пейзаж»
Сьогодні ми намалюємо осінній пейзаж. А щоб наші пейзажі сподобалися осені, спочатку потрібно потренуватися на додаткових аркушах паперу. Намалюйте пензликом прямі та хвилясті лінії. Беремо основний аркуш паперу. Розпочинаємо роботу з лінії горизонту. Зверху від лінії горизонту малюємо блакитною фарбою. Знизу від лінії горизонту малюємо жовто-зеленою фарбою. Щоб малювати було простіше, художники ділять простір на частини-плани. На віддалі ближче до лінії горизонту – дальній план. Чим далі знаходяться предмети, тим вони розмитіші. Те, що зовсім далеко (ніби в тумані) ми малюємо розбіленими або розведеними фарбами. Те, що розташоване між переднім і дальнім планами, це – середній план. Його малюють трішки світлішим, ніж передній, і трішки яскравішим, ніж дальній. Найближче до нас – передній план. Усі предмети, що розташовані на ньому, ми зображаємо чіткішими та яскравішими. Поки фарби сохнуть, потренуємося виконувати деталі пейзажу за допомогою пензлика і відбитків сухих квітів і листочків. Вибираємо листочки з чіткими прожилками потрібної форми для зображення дерев і кущів. Кладемо на серветку листочки. Покриваємо їх зворотний бік фарбами теплих кольорів. Прикладаємо пофарбовані листочки до аркуша, злегка притримуючи рукою. На папері залишився відбиток у вигляді дерева, куща.
Питання Які бувають лінії? Яка лінія найголовніша?
Підсумки уроку Як швидко завершився урок! А скільки всього ми встигли дізналися: і про мелодичні та графічні лінії, і про царицю всіх ліній – лінію горизонту. Розглянули картини художників, щоб розпізнати красу природи. Навіть самі створювали красу. І обов’язково продовжимо робити це на наступному уроці.
|