Тема 22. У царстві вигадки (I частина)
Вступ
Коли ми були маленькими, бачили щось не так, як дорослі, і розповідали про це, нам казали: «Неправда!». Напевне, це добре, коли люди щось вигадують. Так навіть жити цікавіше!
Ви любите вигадувати?
Продовження розучування пісні «Зелене слоненя»
На острові Лабемба,
В затоці Балабемба,
Жили собі звичайні
Співаючі слони.
Подивимося на ноти, прослідкуємо за мелодичною лінією і довчимо слова цієї пісні.
Караоке. Пісня «Зелене слоненя»
Сл. О. Вратарьова,
муз. І. Киріліної
Перегляд фрагмента к-м/ф «Пригоди капітана Врунгеля»
Один вигадник, капітан Врунгель, виходив сухим із води, пас морських корів і навіть бачив зграю австралійських русалок!
Такі вигадки допомагають відчути, що реальне й фантастичне в житті часто переплітається. До того ж, настільки тісно, що інколи важко визначити: вигадка це чи фантазія.
Подивіться фрагмент фільму про капітана Врунгеля і вирішіть: де реальність, а де вигадка.
Аналіз переглянутого фрагмента
Чим відрізняються художні засоби мультфільму від художніх засобів кінофільму?
Навіщо автори поєднали мультфільм і кінофільм?
Слухання. М. Глінка. Опера «Руслан і Людмила». Марш Чорномора
Вигадані, нереальні, фантастичні образи нерідко зустрічаються в опері. Один із відомих оперних персонажів – грізний Чорномор. Не такий Чорномор страшний, як могутній, адже він є володарем морської стихії. Послухаймо Марш Чорномора та переконаймося в цьому. Це фрагмент з опери Михайла Глінки «Руслан і Людмила».
Спробуйте уявити Чорномора.
Аналіз прослуханого твору. Ритмічна вправа
Музика з опери «Руслан і Людмила» дуже влучно передає всю велич Чорномора. Уявіть бурхливе море: навколо темно-синя вода і могутній Чорномор з тризубцем у руці. Він освітлений сонцем, що ледь пробивається крізь морську товщу. Чорномор страшний і підступний. Музика маршу морського царя передає його грізний поступ.
Музику написав російський композитор Михайло Глінка, а в основу опери покладена поема-казка Олександра Пушкіна «Руслан і Людмила».
Який за характером володар морів – Чорномор?
Проплескайте ритмічний малюнок маршу і визначіть, який характер у Чорномора.
Питання
Хто автор опери «Руслан і Людмила»?
За допомогою чого М. Глінка передав страхітливий образ Чорномора?
Підсумки уроку, перехід до другого уроку
Наш сьогоднішній урок був дуже цікавий. Продовжимо після перерви!
Тема 22. У царстві вигадки (IІ частина)
Вступ
Морський світ настільки дивовижний, що схожий на суцільне царство вигадки. Однак, якщо дивитися на нього очима художника – результати виходять вражаючі!
Відомості про марини. Споглядання та аналіз репродукцій
Морські подорожі – улюблена тема деяких художників.
Марини – це зображення моря, а мариністами називають художників, які малюють море.
Якщо подивитися з відстані на будь-який предмет, намальований кольоровими крапочками, – вони зіллються в суцільне зображення з багатими кольоровими нюансами. Це виглядає красиво й оригінально.
Деякі художники саме в такій техніці створювали свої картини: зблизька бачиш тільки крапочки, а на відстані – живописний пейзаж. Як, наприклад, на картині Поля Сіньяка «Папський палац в Авіньйоні».
Перегляд фрагментів м/ф «Фантазія»
Неймовірно дивують здібності художників-мариністів! Наскільки точно автори передають усю красу моря: здається, воно зараз виллється за межі картини. Ще більше багатство уяви демонструють художники-мультиплікатори, вигадуючи морські образи.
Практична робота «Підводне царство Чорномора»
На деякий час перевтілимося у мариністів і спробуємо створити композицію «Підводне царство Чорномора» за допомогою кольорових крапочок!
Для роботи нам знадобляться: аркуш картону кольору морської хвилі або блакитного, ватні палички, гуаш, простий олівець.
Олівцем легенько намічаємо основні елементи майбутньої композиції. Це можуть бути жителі підводного царства, водорості, морське дно, каміння тощо.
Починаємо працювати фарбами. Ватними паличками наносимо крапочки по формі зображення. Використовуємо різні відтінки кольорів. Для кожного відтінку використовуємо окрему паличку.
Питання
Хто такі мариністи?
Яких художників-мариністів ви знаєте?
Підсумки уроку
Царство вигадки досить близько межує з нашим реальним світом. Фантазії у вас не менше, ніж у художників-мариністів. Чудові й насичені малюнки вийшли у наших третьокласників. Не бійтеся фантазувати – тоді кожен ваш день буде насичений і цікавий. Чітко розмежовуйте реальний і вигаданий світи, адже їх так легко переплутати.
|